سرویس ابری SaaS


SaaS مخفف عبارت Software as a service مدلی از نرم افزار است که به صورت آنلاین می توان به آن دسترسی داشته و نیازی به نصب بر روی سیستم ندارد. کاربر با اتصال به اینترنت و از طریق یک مرورگر استاندارد می تواند به مرکز داده دسترسی پیدا کند.

SaaS پلتفرم جدیدی برای سیستم های ابری یا cloud محسوب می شود. به عبارتی SaaSروشی از دسترسی به اطلاعات است که توابع آن از راه دور به عنوان یک سرویس مبتنی بر وب عمل می کند.

SaaS مدلی از ذخیره سازی است که در آن می توان فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی را از سرویس دهنده ی SaaS اجاره نمود. به این صورت که کاربر داده های خود را از طریق اینترنت به سرویس دهنده انتقال می دهد و سرویس دهنده آن را ذخیره می کند پس از آن کاربر با استفاده از نرم افزار ارائه شده توسط سرویس دهنده به اطلاعات خود دسترسی پیدا می کند.

به طور کلی این نوع نرم افزار به منظور ذخیره سازی، پشتیبان گیری و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع ذخیره سازی داده ها برای سازمان ها مزایای زیادی خواهد داشت ، چرا که هزینه های سخت افزاری ، راه اندازی ، نصب ، نگهداری ، تعمیر و ... را ندارد و برای آن ها مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین به طور خودکار به روزرسانی خواهد شد.

برخلاف نرم افزارهای سنتی که اغلب بر روی DVD و یا به صورت فایل فشرده ارائه می شدند و هزینه آنها بر اساس تعداد کاربری که می توانست از آن استفاده کند تعیین می شد ، هزینه استفاده از این نرم افزار به صورت اجاره ای بوده و کاربر باید برای مدت زمان مشخصی این نرم افزار را اجاره نماید.

پنل رزرواسیون BasisFly ، از این تکنولوژی در ارائه نرم افزار رزرواسیون خود بهره می برد.